krasna chata marka lokalna ziemi krasnostawskiej informacje

 

Ziemia Krasnostawska posiada bardzo korzystne warunki do rozwoju różnorodnej produkcji rolniczej. Wpływ na to mają żyzne gleby i warunki klimatyczne. Te czynniki stanowią doskonałą podstawę do rozwoju rolnictwa na terenie powiatu krasnostawskiego.

Zwyczajowo do owoców miękkich zalicza się wiśnie oraz owoce jagodowe: truskawki, maliny i porzeczki (czerwone i czarne), agrest, aronie oraz borówkę wysoką.

krasna chata marka lokalna ziemi krasnostawskiej informacje

 

Sprzedaż bezpośrednia i Rolniczy Handel Detaliczny to mechanizmy ułatwiające rolnikom zbywanie produktów wytworzonych w gospodarstwach rolnych. Ustawa dot. Rolniczego Handlu Detalicznego powstała 1 stycznia 2017 roku. Zawarte w niej przepisy ułatwiły rolnikom sprzedaż żywności wytworzonej we własnym gospodarstwie. Z produktów, które pochodzą z własnej uprawy (owoce, warzywa, zioła) bądź chowu (mleko, jaja) rolnicy mogą wytwarzać szynki, kiełbasy, pasztety, śmietanę, masło, ser, chleby, miody, dżemy, soki, przetwory z owoców i warzyw, pierogi, itp. i sprzedawać je odbiorcom końcowym we własnym gospodarstwie lub w miejscach przeznaczonych do prowadzenia handlu.

krasna chata marka lokalna ziemi krasnostawskiej informacje

 

Płonka to wieś położona w powiecie krasnostawskim w gminie Rudnik. Znana jest przede wszystkim z rozległych upraw czosnku. W Płonce odbywają się także Dni Czosnku organizowane przez Stowarzyszenie „Gospodynie na Straży”

Czosnek od dawna znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych i wspomagających odporność. Doskonale sprawdza się również jako przyprawa do potraw czy dodatek do syropów. Czosnek podzielić można na jary i ozimy i to właśnie od jego rodzaju uzależniony jest sposób uprawy i czas sadzenia.

krasna chata marka lokalna ziemi krasnostawskiej informacje

 

 

Krasna Chata to lokalna marka Ziemi Krasnostawskiej, skupiająca lokalnych producentów i ekologicznych rolników, którzy w oparciu o swoje plony produkują przetwory z owoców, warzyw i ziół, a także sery i wyjątkowe potrawy regionalne.

 

Kontakt z nami:Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Krasnystaw PLUS"

logo bwul. Matysiaka 7, 22-300 Krasnystaw
tel. +48 (82) 5767049   kom. +48 506371309
e-mail: biuro@lgdkrasnystaw.pl