krasna chata marka lokalna ziemi krasnostawskiej informacje

 

Inkubator Przetwórstwa Lokalnego oraz Centrum Promocji Produktu Lokalnego tworzone wspólnie przez Lokalną Grupę Działania Krasnystaw Plus wraz z Gminą Fajsławice powstaną w budynku po dawnej szkole w Boniewie (gmina Fajsławice). Będzie to miejsce, w którym rolnicy uprawiający zioła czy owoce będą mogli je przetwarzać, promować i sprzedawać.

Inkubator Przetwórstwa Lokalnego oraz Centrum Promocji Produktu Lokalnego mają służyć przede wszystkim rolnikom. To kierujące się ideą kompleksowości miejsce, w którym będzie można przetworzyć, sprzedać, a także wypromować producentów lokalnych poprzez udział w konferencjach czy targach. Będą się tu odbywać jarmarki, festyny i imprezy dedykowane sprzedaży produktów lokalnych.

Inkubator będzie miał charakter społeczny, a samo miejsce zostanie przygotowane zgodnie z wymogami Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, dotyczącymi miejsc do wytwarzania żywności. Wytwarzane w nim pod okiem technologa żywności produkty będzie można sprzedać na całorocznym targowisku czy przez portal internetowy. Zakłada się także powstanie innych miejsc dystrybucji produktów lokalnych tworzonych w inkubatorze. Chodzi o to, aby lokalni przetwórcy z terenu Ziemi Krasnostawskiej produkowali i zarabiali na tym, bo ma to być źródło utrzymania dla wielu rodzin z tego terenu.

Centrum Promocji Produktu Lokalnego w Boniewie powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Krasnystaw PLUS oraz Pani Feliksy Gorzkowskiej – Prezes Gminnego Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Fajsławicach. Centrum Promocji Produktu Lokalnego utworzono m.in. w celu promocji lokalnych producentów oraz ich produktów. Ziemia Krasnostawska może pochwalić się szerokim zapleczem producentów wytwarzających zdrową i ekologiczną żywność. Wśród nich znajdują się przetwórcy warzyw i owoców, producenci sera czy ziół.

Przy nowo otwartym Centrum Promocji Produktu Lokalnego w Boniewie będzie działał również Inkubator Przetwórstwa Lokalnego. Zarówno Inkubator Przetwórstwa Lokalnego, jak i Centrum Promocji Produktu Lokalnego mają służyć przede wszystkim rolnikom.

Inkubator został przygotowany i wyposażone zgodnie z branżowymi wymogami technologicznymi i sanitarnymi. Przetwarzane w nim surowce roślinne i wytwarzane gotowe produkty będzie można sprzedać na całorocznym targowisku ,,Mój rynek” w Boniewie oraz poprzez specjalnie przygotowaną stronę internetową. Zakłada się także powstanie dodatkowych miejsc przetwarzania i dystrybucji produktów tworzonych w inkubatorze w kooperatywie z lokalnymi producentami.

Kompleks w Boniewie ma służyć także turystom. Przewidziano w nim pokoje gościnne, ogólnodostępne wiaty wypoczynkowe, miejsce do grillowania i wędzenia mięs oraz szamotowy piec chlebowy. Inwestycja jest współfinansowana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a korzystający z Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego i Centrum Promocji Produktu Lokalnego będą zobowiązani jedynie pokryć koszty produkcji, takie jak energia elektryczna czy zużycie wody.

logo PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krasnystaw PLUS.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji operacji pn. „Wprowadzenie na rynek marki lokalnej Krasna Chata”, w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER: poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Kontakt z nami:Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Krasnystaw PLUS"

logo bwul. Matysiaka 7, 22-300 Krasnystaw
tel. +48 (82) 5767049   kom. +48 506371309
e-mail: biuro@lgdkrasnystaw.pl