krasna chata marka lokalna ziemi krasnostawskiej informacje

 

Zgodnie z założeniami marki lokalnej Krasna Chata, certyfikat będzie przyznawany produktom lokalnym pochodzącym z miasta Krasnystaw oraz gmin sąsiednich – Łopiennik Górny, Krasnystaw, Żółkiewka, Fajsławice, Izbica, Siennica Różana, Rudnik, Gorzków i Kraśniczyn. Certyfikacja produktów oznacza, że są one wytwarzane z surowców najwyższej jakości dostępnych na obszarze LGD, a działalność usługowa opiera się na lokalnych tradycjach, historii i kulturze.

Ser z pokrzywą

Gospodarstwo ekologiczne Dorota i Jerzy Moń w Krupem
Krupe 164, 22-302 Siennica Nadolna.
tel. 82 577 24 71, 501 560 439. e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Państwo Moń zajmują się produkcją podpuszczkowych serów z ziołami. Mleko na sery pochodzi od krów rasy czerwonej polskiej hodowanych w gospodarstwie. Serem, który uzyskał certyfikat marki Krasna Chata jest ser z pokrzywą. Wszystkie sery powstają w małej przydomowej serowarni z wykorzystaniem lokalnych ziół i dodatków. W gospodarstwie produkowane są także inne doskonałe sery: popiołek, sery z czarnuszką, czosnkiem niedźwiedzim, żurawiną, papryką i szczypiorkiem oraz kozieradką czy pokrzywą.

IMG 20190528 124149

Przetwory z ekologicznych owoców i warzyw

Waldemar Bednarczyk Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne
Siennica Nadolna 78 a, 22-302 Siennica Nadolna,
tel. 508 159 267, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pan Waldemar Bednarczyk zgłosił do certyfikacji przetwory z owoców i warzyw pochodzących z upraw ekologicznych, które produkuje w gospodarstwie prowadzonym razem z synem w Siennicy Nadolnej. Produkty z rodzinnego gospodarstwa ekologicznego to: soki z marchwi, wyciąg z czosnku, sok z buraków, a także chipsy z ziemniaków, buraków ćwikłowych i marchwi aromatyzowane czosnkiem oraz ziołami, a także wyciąg z czosnku.

IMG 0002sc

W ramach marki Krasna Chata certyfikat uzyskały także syrop z pokrzywy oraz kiszona pokrzywa wytwarzane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice, którego prezesem jest Pani Feliksa Gorzkowska.

Syrop z pokrzywy, kiszona pokrzywa.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice
Fajsławice 106, 21-060 Fajsławice,
tel. 733 873 771, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice produkuje syrop z pokrzywy. Świeżą pokrzywę zbiera się, parzy, odcedza, później gotuje z cukrem, kwaskiem cytrynowym i cytryną. Pokrzywa zawiera wiele składników mineralnych, witamin oraz substancji bioaktywnych. Syrop z pokrzywy to skoncentrowane źródło wyciągu substancji odżywczych wydobytych z rośliny. Korzystnie wpływa na poprawę jakości włosów, wzmacnia ich strukturę wewnętrzną, zapobiega wypadaniu obecnych i stymuluje porost nowych. Dzięki dużej zawartości związków przeciwutleniających wydłuża czas życia poszczególnych komórek, dzięki czemu zachowujemy młodość ciała. Ponadto wygładza skórę i poprawia jej jakość. Syrop z pokrzywy wspomaga leczenie anemii i jest doskonałym antidotum na przeziębienie.

IMG 0003sc

Keczup z cukinii.

KGW Dobryniów nad Wieprzem
Dobryniów 63, 22-351 Łopiennik Górny, tel. 602 517 212
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Koło Gospodyń Wiejskich Dobryniów nad Wieprzem to grupa aktywnych kobiet, które działają także w Stowarzyszeniu KRASKA. Panie z Dobryniowa na co dzień zajmują się rolnictwem, a z plonów wyhodowanych we własnych ogrodach wytwarzają wyborny keczup z cukinii, który został objęty certyfikatem marki Krasna Chata. W ciągu niemal 30 lat przepis ewoluował, aż jego autorki stwierdziły, że receptura pozwala na zrobienie idealnego keczupu.

Keczup z cukinii:
1,5 kg obranej cukinii
0,5 kg cebuli
2 ząbki czosnku
2 szkl. cukru
łyżeczka słodkiej papryki
1 szkl. octu 10%
łyżeczka pieprzu
czubata łyżeczka Cayenne
400 g przecieru pomidorowego
garść soli
łyżeczka ziół prowansalskich

Obraną i pozbawioną gniazd nasiennych cukinię ścieramy na grubych oczkach. Do cukinii dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę. Całość zasypujemy garścią soli i odstawiamy na ok 6 h mieszając od czasu do czasu. Następnie wraz z powstałym płynem gotujemy warzywa, aż powstanie papka. Następnie dodajemy cukier oraz ocet i gotujemy 20 minut. Po tym czasie dodajemy koncentrat pomidorowy oraz przyprawy i gotujemy dalsze 20 minut. Wyłączyłam gaz. Całość blendujemy, przekładamy do słoików i pasteryzujemy przez 10 minut.

IMG 0004sc

Pierogi krasnostawskie i hetmańskie.

Spółdzielnia Socjalna Własne Kąty
ul. Piłsudskiego 66 A, 22-300 Krasnystaw,
tel. 507 177 511, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

We Własnych Kątach spróbować można wielu rodzajów pierogów. Wśród nich znajdują się wyróżnione certyfikatem marki Krasna Chata pierogi krasnostawskie oraz pierogi hetmańskie. Pierogi krasnostawskie wypełnia farsz z karpia, z którego słynie Ziemia Krasnostawska. Farsz pierogów hetmańskich natomiast składa się z kaszy gryczanej, żółtego sera, pokrzyw i czosnku niedźwiedziego.

IMG 0005sc

Kiszona sałata

Restauracja Lokalna Krasna Chata
Wał 42, 22-375 Izbica, tel. 515 095 657
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Krasna Chata to miejsce, w którym znajduje się restauracja serwująca lokalne potrawy. To informacja turystyczna oraz galeria produktu lokalnego i rękodzieła. Można tu kupić pamiątki i słoiczek wypełniony zapachami lata – smakowite konfitury i dżemy aż proszą by się nimi rozkoszować! Do certyfikacji została zgłoszona kiszona sałata z przepisu Pani Patrycji Nizioł. Przepis na kiszoną sałatę Pani Patrycja dostała od teściowej, która odziedziczyła go po swojej mamie.

logo PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krasnystaw PLUS.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji operacji pn. „Wprowadzenie na rynek marki lokalnej Krasna Chata”, w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER: poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Kontakt z nami:Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Krasnystaw PLUS"

logo bwul. Matysiaka 7, 22-300 Krasnystaw
tel. +48 (82) 5767049   kom. +48 506371309
e-mail: biuro@lgdkrasnystaw.pl