krasna chata marka lokalna ziemi krasnostawskiej informacje

 

Płonka to wieś położona w powiecie krasnostawskim w gminie Rudnik. Znana jest przede wszystkim z rozległych upraw czosnku. W Płonce odbywają się także Dni Czosnku organizowane przez Stowarzyszenie „Gospodynie na Straży”

Czosnek od dawna znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych i wspomagających odporność. Doskonale sprawdza się również jako przyprawa do potraw czy dodatek do syropów. Czosnek podzielić można na jary i ozimy i to właśnie od jego rodzaju uzależniony jest sposób uprawy i czas sadzenia.

Zarówno czosnek jary, jak i ozimy lubią dokładnie przekopaną i spulchnioną glebę. Ponadto będzie rósł szczególnie bujnie kiedy ziemia będzie bogata w próchnicę. System korzeniowy czosnku jest płytki, dlatego warto zadbać o odpowiednie nawożenie.

Ozimą odmianę czosnku wysadza się na jesieni, a optymalnym czasem jest druga połowa października. W tym czasie czosnek będzie miał zapewnioną odpowiednią ilość czasu niezbędną do ukorzenienia się. Prawidłowy sposób sadzenia czosnku polega na włożeniu ząbka do ziemi piętką do dołu na głębokości od czterech do pięciu centymetrów. Warto pamiętać również o zachowaniu odpowiedniego odstępu pomiędzy ząbkami, który wynosić powinien nie mniej niż 10 – 15 centymetrów.

Czosnek jary najlepiej sadzić wiosną, czyli na początku marca i kwietnia. Do sadzenia czosnku wykorzystać można także grządki po innych warzywach. Czosnek świetnie przyjmie się w ziemi po pomidorach, fasoli, ogórkach, kalafiorach czy selerze. Prawidłowo będzie rósł w towarzystwie marchewki, pietruszki oraz truskawek.

Uprawa czosnku nie jest skomplikowana, ale wymaga trzymania się ustalonych zasad. Ważne, aby tuż po posadzeniu odpowiednio podlać roślinę i czynność tę powtarzać w okresach suchych. Jeżeli chcemy cieszyć się bujnym czosnkiem warto regularnie pielić grządki i pod żadnym pozorem nie można dopuścić do zalęgnięcia się chwastu.

Czosnek ozimy dojrzewa w lipcu, a jary w około trzy tygodnie później od pojawienia się pierwszych owoców sadzonek ozimych. Dojrzewanie poznamy po zwiotczałych łodygach i żółknących liściach. Jeżeli gotowej cebuli nie wyjmie się na czas, wówczas zakorzeni się ona na nowo.

Zimowa pielęgnacja czosnku opiera się na wysuszeniu go i przeniesieniu do chłodnego i suchego pomieszczenia. Czosnek można przechowywać w siatkach, stelażach z siatki bądź wiankach. Czosnek doskonale sprawdza się także w przetworach. Warto włożyć go do słoiczków i zalać specjalną marynatą.

Przepis na czosnek marynowany:
0,5 kg czosnku
1 łyżeczka estragonu na 1 słoiczek
bazylia
1 łyżeczka oliwy na 1 słoiczek

Zalewa:
0,5 litra wody
5 łyżeczek octu winnego
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki cukru

Obrany czosnek należy sparzyć wrzątkiem, a następnie przelać zimną wodą. Do każdego słoika wsypać czosnek, bazylię i estragon. Z podanych składników zagotować zalewę, a następnie odstawić do wystudzenia. Zimną zalewą zalać czosnek. Do każdego słoiczka dodać łyżeczkę oliwy, zakręcić i następnie pasteryzować przez 10 minut.

Tak przygotowany czosnek świetnie sprawdzi się jako dodatek do makaronów, dań mięsnych, zup czy sałatek, a także jako samodzielna przekąska.

logo PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krasnystaw PLUS.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji operacji pn. „Wprowadzenie na rynek marki lokalnej Krasna Chata”, w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER: poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Kontakt z nami:Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Krasnystaw PLUS"

logo bwul. Matysiaka 7, 22-300 Krasnystaw
tel. +48 (82) 5767049   kom. +48 506371309
e-mail: biuro@lgdkrasnystaw.pl