Drukuj

krasna chata marka lokalna ziemi krasnostawskiej informacje

 

Pierwsze Koła Gospodyń Wiejskich powstały w Polsce z inicjatywy kobiet blisko 150 lat temu. Organizowały one wówczas kursy szycia, gotowania oraz pieczenia, a także uczyły prowadzenia domu. Kobiety czynnie współorganizowały szkoły, ochotnicze straże pożarne oraz wspomagały ludzi w trudnej sytuacji. W dzisiejszych czasach nastąpiła reaktywacja Kół Gospodyń Wiejskich. Aktywność społeczna KGW przejawia się przede wszystkim w kultywowaniu tradycji czy rozwijaniu różnych form przedsiębiorczości wśród kobiet. Ich członkinie chętnie angażują się w wydarzenia kulturalne, jarmarki, festyny i warsztaty rękodzieła czy kulinarne.

Działalność KGW wspierana jest finansowo i organizacyjnie przez samorządy, w szczególności przez gminne instytucje kultury. Od 2019 roku mogą także korzystać z rządowego programu wsparcia dla Kół Gospodyń Wiejskich. Działalnością kół coraz częściej interesują się osoby młode, co sprzyja budowaniu ich wielopokoleniowego charakteru.

Koła Gospodyń Wiejskich w powiecie krasnostawskim:

Gmina Fajsławice

Gmina Gorzków

Gmina Izbica

Gmina Krasnystaw

Krasnystaw Miasto

Gmina Kraśniczyn

Gmina Łopiennik Górny

Gmina Rudnik

Gmina Siennica Różana

Gmina Żółkiewka

logo PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krasnystaw PLUS.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji operacji pn. „Wprowadzenie na rynek marki lokalnej Krasna Chata”, w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER: poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.