krasna chata marka lokalna ziemi krasnostawskiej informacje

 

Państwo Moń prowadzą certyfikowane gospodarstwo ekologiczne w miejscowości Krupe. Specjalizują się w hodowli krów rasy polska czerwona. To jedna z najstarszych ras, która oprócz umaszczenia wyróżnia się także smaczniejszym i bardziej wartościowym mlekiem. To właśnie z mleka pozyskanego od hodowanych przez Państwa Moń krów, Pani Dorota wyczarowuje sery podpuszczkowe w wielu smakach.

Gospodarstwo ekologiczne Państwa Moń znajduje się w malowniczej i spokojnej miejscowości Krupe. Miejscowość ta znana jest głównie z ruin piętnastowiecznego zamku, które stanowią ciekawą atrakcję turystyczną regionu. Krupe znane jest również ze swoich walorów przyrodniczych, a także czystego powietrza. Pani Dorota jest prawdziwą pasjonatką i jak sama o sobie mówi „samoukiem”. Miłość do produkcji sera zaszczepił w niej znajomy, który któregoś dnia podczas spotkania podarował jej w prezencie podpuszczkę. Pani Dorota postanowiła spróbować i tym samym rozpoczęła swoją przygodę z serowarstwem.

Państwo Moń oprócz swojego mleka mogą pochwalić się także małą serowarnią. To w niej powstają przysmaki wytwarzane przez Panią Dorotę. Podczas aranżowania serowarni Państwo Moń postawili na swoją wizję i swoje przekonania, dlatego może ona różnić się od innych, np. wielkością foremek do odcieku. Serowarnia jest mała, ale przestronnie urządzona i wyposażona we wszystkie niezbędne akcesoria i sprzęty.

Pani Dorota produkuje głównie sery podpuszczkowe z ziołami. Wśród jej wyrobów można znaleźć jednak prawdziwe perełki, takie jak ser w popiele zwany Popiołkiem z Krupego. Popiołek to ser dojrzewający, który znalazł się na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa. Z uwagi na sezonową dostępność popiołu jadalnego jest on prawdziwym rarytasem, na który trzeba i warto polować. Jako, że Pani Dorota jest miłośniczką serów pleśniowych, od czasu do czasu w jej kolekcji znajdują się sery z pleśnią białą oraz niebieską.

Sery z ziołami produkowane przez Państwa Moń to sprężyste krążki o porowatej i poprzetykanej ziołami strukturze. Charakteryzują się śmietankowym i lekko słonawym smakiem, który urozmaicany jest różnymi mieszankami ziół. Państwo Moń wytwarzają sery m.in. z pokrzywą, czosnkiem niedźwiedzim, czarnuszką, kozieradką, żurawiną, suszonymi pomidorami i bazylią oraz papryką i szczypiorkiem. W miarę dojrzewania sera jego smak ewoluuje i staje się ostrzejszy, a konsystencja twardsza.

Ciekawostką jest fakt, że w gospodarstwie ekologicznym Państwa Moń sery wytwarza się z mleka niepasteryzowanego o najlepszej jakości makrobiologicznej. Zarówno samo gospodarstwo, jak i sery posiadają certyfikaty jakości, a mleko jest regularnie badane w Stacji Sanitarno Epidemiologicznej.

Sery Państwa Moń można kupić nie tylko bezpośrednio w gospodarstwie w Krupem, ale także w piątki w Krasnymstawie w Galerii Panorama oraz w soboty w lubelskiej Galerii Gala. Warto jednak osobiście odwiedzić gospodarstwo Państwa Moń w Krupem. Oprócz sera często kupić można także mleko od krów rasy polska czerwona czy śmietanę. Dodatkowo w sezonie Państwo Moń oferują także truskawki i inne ekologiczne produkty.

Gospodarstwo ekologiczne Dorota i Jerzy Moń w Krupem
Krupe 164, 22-302 Siennica Nadolna.
tel. 82 577 24 71, 501 560 439. e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

logo PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krasnystaw PLUS.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji operacji pn. „Wprowadzenie na rynek marki lokalnej Krasna Chata”, w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER: poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Kontakt z nami:Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Krasnystaw PLUS"

logo bwul. Matysiaka 7, 22-300 Krasnystaw
tel. +48 (82) 5767049   kom. +48 506371309
e-mail: biuro@lgdkrasnystaw.pl