krasna chata marka lokalna ziemi krasnostawskiej informacje

 

Koło Gospodyń Wiejskich Dobryniów nad Wieprzem to grupa aktywnych kobiet, które działają także w Stowarzyszeniu KRASKA. Panie z Dobryniowa na co dzień zajmują się rolnictwem, a z plonów wyhodowanych we własnych ogrodach wytwarzają wyborny keczup z cukinii, który został objęty certyfikatem marki Krasna Chata. Niemal 30 letni przepis ewoluował, aż Panie z KGW uznały, ze receptura osiągnęła doskonałość.

Cukinia to warzywo doskonałe dla wszystkich tych, którzy dbają o linię. W niemal 95% składa się ona z wody i ma bardzo niską kaloryczność. Ponadto cukinia ma bardzo niski indeks glikemiczny, dlatego szczególnie polecana jest osobom chorującym na cukrzycę. Cukinia jest niezwykle bogata w błonnik, potas, wapń, fosfor, sód i witaminy C, K oraz witaminy z grupy B. Istotne jest to, że w cukinii nie odkładają się metale ciężkie.

Cukinia ma mało tłuszczu i sodu, dzięki czemu pozwala na zachowanie równowagi węglowodanów w diecie. Wysoka zawartość błonnika znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, nadciśnienia czy chorób serca. Dzięki bogactwu witaminy B cukinii przypisuje się działanie antystresowe, antydepresyjne i odprężające.

Cukinia odkwasza organizm. Pomaga w zachowaniu równowagi kwasowo – zasadowej. Jest to spowodowane właściwościami oczyszczającymi, które pomagają pozbyć się toksyn. Polecana jest osobom mającym w swojej diecie duże ilości mięsa i sera, które posiadają tendencję do zakwaszania organizmu.

Jeżeli zależy nam na poprawie stanu naszej skóry, to koniecznie powinniśmy wprowadzić do diety cukinię. Zawarta w niej luteina i zeaksantyna działają przeciwstarzeniowo i chronią komórki skóry przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Ponadto cukinia bogata jest w przeciwutleniacze, które rozjaśniają skórę oraz poprawiają jej ogólną kondycję.

Keczup z cukinii z przepisu KGW Dobryniów nad Wieprzem to doskonały dodatek do kanapek, naleśników czy dań z grilla. Powstaje wyłącznie z cukinii, pomidorów, cebuli, czosnku oraz ziół i soli. Cukinię pozbawia się pestek i ściera na grubych oczkach tarki. Następnie zasypuje się ją solą i odstawia na kilka godzin. W kolejnych etapach dodaje się obrane ze skórki i pozbawione pestek pomidory, cebulkę oraz czosnek. Całość gotuje się z przyprawami i ziołami, a na końcu blenduje i jeszcze chwilę odparowuje do uzyskania pożądanej konsystencji.

Gotowy keczup można dodatkowo przetrzeć przez drobne sitko, jeżeli zależy nam na bardziej aksamitnej konsystencji. Ostatnim krokiem jest przełożenie keczupu do słoiczków i pasteryzacja. Otwarty keczup należy przechowywać w lodówce. Dzięki temu pozostanie on dłużej świeży.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że Panie z Dobryniowa co roku organizują wydarzenie znane jako Zielone Świątki, na które przyjeżdża wielu turystów. Podczas Zielonych Świątek odbywa się tradycyjny obchód okolicy z gaikiem. Ma on symbolizować świeżość, urodzaj i piękno. W imprezie biorą udział nie tylko mieszkańcy, ale także turyści i lokalne władze. Zielone Świątki w Dobryniowie zdobyły już dużą popularność i co roku cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

KGW Dobryniów nad Wieprzem Stowarzyszenie KRASKA
Dobryniów 63, 22-351 Łopiennik Górny, tel. 602 517 212
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

logo PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krasnystaw PLUS.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji operacji pn. „Wprowadzenie na rynek marki lokalnej Krasna Chata”, w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER: poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Kontakt z nami:



Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Krasnystaw PLUS"

logo bw



ul. Matysiaka 7, 22-300 Krasnystaw
tel. +48 (82) 5767049   kom. +48 506371309
e-mail: biuro@lgdkrasnystaw.pl