krasna chata marka lokalna ziemi krasnostawskiej informacje

 

Na obszarze Ziemi Krasnostawskiej działa wiele stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich. Jednym z nich jest KGW Dobryniów nad Wieprzem, które połączyło siły ze Stowarzyszeniem KRASKA. Panie należące do KGW i Stowarzyszenia to prawdziwej aktywistki i promotorki lokalnej kultury, smaków oraz zwyczajów.

Motorem napędowym KGW Dobryniów nad Wieprzem oraz Stowarzyszenia KRASKA są Panie Ela Lech, Bożena Buk, Marzena Niedźwiedzka i Monika Słowacka, choć całe stowarzyszenie liczy ponad 20 członków. Działanie Stowarzyszenia KRASKA ukierunkowane jest przede wszystkim na podtrzymanie lokalnej tradycji i promocję dziedzictwa kulturowego, a także produktów lokalnych.

Członkinie KGW Dobryniów nad Wieprzem i Stowarzyszenia KRASKA skupiają się przede wszystkim na wszechstronnym działaniu na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, popularyzowaniu wiedzy o Lubelszczyźnie, organizacji i rozwoju współpracy regionalnej oraz międzyregionalnej na rzecz zrównoważonego rozwoju, a także wspieraniu współczesnej aktywności społeczności lokalnej.

Stowarzyszenie KRASKA współpracuje nie tylko ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Krasnystaw PLUS, ale także Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łopienniku Górnym. Członkowie stowarzyszenia chętnie angażują się w życie i rozwój lokalnej społeczności, a także organizację imprez kulturalnych, takich jak słynne już Zielone Świątki.

Zielone Świątki to cykliczny festiwal ludowy organizowany w Dobryniowie w Dzień Zesłania Ducha Świętego. Głównym celem festiwalu jest ocalenie od zapomnienia lokalnej tradycji obecnej w Dobryniowie od lat. Podczas imprezy odbywa się charakterystyczna parada z gaikiem – symbolem dostatku, urodzaju, świeżości i piękna. W paradzie uczestniczą nie tylko organizatorzy, ale także mieszkańcy okolicznych miejscowości, turyści oraz przedstawiciele lokalnego samorządu. Zielone Świątki sprzyjają integracji społeczności oraz stanowią już swego rodzaju markę. Impreza stała się na tyle rozpoznawalna, że z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc uczestnictwo w niej objęte jest wcześniejszymi zapisami.

KGW Dobryniów nad Wieprzem i Stowarzyszenie KRASKA znane są nie tylko z organizacji Zielonych Świątek, ale także wyśmienitej kuchni. Mają one w swoim dorobku m.in. pierogi z bobem i mięsem z Dobryniowa, które wpisano na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa. Jednak wyśmienite pierogi to nie wszystko. Stowarzyszenie KRASKA słynie z keczupu z cukinii. Recepturę na ten przetwór Pani Ela – Prezes Stowarzyszenia posiada od ponad 30 lat.

Sekretem keczupu jest jego naturalność. Wszystkie warzywa pochodzą z przydomowych ogrodów. Są nie tylko smaczniejsze, ale także ekologiczne. Receptura keczupu przez lata została udoskonalona, tak, aby zachwycała nawet najbardziej wymagających smakoszy. Sam keczup nie jest trudny do samodzielnego wykonania. Kluczem do sukcesu są jednak najwyższej jakości warzywa i naturalne przyprawy bez sztucznych barwników czy wzmacniaczy smaku. W przepisie nie zajdziemy również słowa o konserwantach. Gotowy keczup poddaje się pasteryzacji, a po otwarciu przechowuje w lodówce.

logo PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krasnystaw PLUS.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji operacji pn. „Wprowadzenie na rynek marki lokalnej Krasna Chata”, w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER: poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Kontakt z nami:Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Krasnystaw PLUS"

logo bwul. Matysiaka 7, 22-300 Krasnystaw
tel. +48 (82) 5767049   kom. +48 506371309
e-mail: biuro@lgdkrasnystaw.pl