krasna chata marka lokalna ziemi krasnostawskiej informacje

 

W niedzielę 16 czerwca o godzinie 15 rozpoczął się Kiermasz Produktów Lokalnych Ziemi Krasnostawskiej, a także otwarto Centrum Promocji Produktu Lokalnego w Boniewie i Targowisko Gminne w Fajsławicach „Mój Rynek” w Boniewie.

Podczas kiermaszu wręczono certyfikaty producentom skupionym pod marką lokalną Ziemi Krasnostawskiej Krasna Chata. Wśród uhonorowanych producentów znaleźli się Pani Patrycja Nizioł – managerka Restauracji Krasna Chata, Pani Feliksa Gorzkowska – Prezes Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Fajsławicach, Państwo Dorota i Jerzy Moń – producenci serów z ziołami, Pan Waldemar Bednarczyk – producent chipsów z warzyw aromatyzowanych ziołami i czosnkiem oraz soków z marchwi i buraków, a także Pan Wiesław Podgórski – Prezes Spółdzielni Socjalnej „Własne Kąty”.

Atrakcją kiermaszu był m.in. pokaz kulinarny zorganizowany przez Stowarzyszenie Kucharzy Lubelskich. Odwiedzający mogli skosztować pierogów z truskawkami i musem wiśniowym. Kiermasz Produktów Lokalnych Ziemi Krasnostawskiej był doskonałą okazją do zapoznania się z twórczością lokalnych zespołów śpiewaczych, czyli Fajsławianek i Siedliszczanek, a także Kapeli Cukrowniacy z Siennicy Nadolnej, Kapeli Wujka Romana z Żółkiewki oraz Sentymentalnej Kapeli z Piask Lubelskich.

Na Kiermaszu Produktów Lokalnych Ziemi Krasnostawskiej oprócz zaproszonych gości pojawiło się wielu wystawców, rękodzielników i producentów, którzy z dumą prezentowali swoje produkty. Wśród nich znaleźli się m.in. Dorota i Jerzy Moń właściciele gospodarstwa ekologicznego i producenci serów podpuszczkowych z ziołami, a także producent naturalnych produktów ziołowych – Ziółko firma Krautex.

Na uczestników kiermaszu czekał m.in. stół degustacyjny przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z obszaru Ziemi Krasnostawskiej. Można było skosztować nie tylko delikatnych pierogów wypełnionych aromatycznym mięsnym farszem, ale także chrupiących ryb, karpia aromatyzowanego ziołami czy keczupu z cukinii, który uzyskał certyfikat marki lokalnej Krasna Chata.

Centrum Promocji Produktu Lokalnego w Boniewie powstało z inicjatywy Lokalnej Grupy Działania Krasnystaw PLUS oraz Pani Feliksy Gorzkowskiej – Prezes Gminnego Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Fajsławicach. Centrum Promocji Produktu Lokalnego utworzono m.in. w celu promocji lokalnych producentów oraz ich produktów. Ziemia Krasnostawska może pochwalić się szerokim zapleczem producentów wytwarzających zdrową i ekologiczną żywność. Wśród nich znajdują się przetwórcy warzyw i owoców, producenci sera czy ziół.

Przy nowo otwartym Centrum Promocji Produktu Lokalnego w Boniewie będzie działał również Inkubator Przetwórstwa Lokalnego. Zarówno Inkubator Przetwórstwa Lokalnego, jak i Centrum Promocji Produktu Lokalnego mają służyć przede wszystkim rolnikom. To kierujące się ideą kompleksowości miejsce, w którym będzie można przetworzyć, sprzedać, a także wypromować producentów lokalnych poprzez udział w konferencjach czy targach. Będą się tu odbywać jarmarki, festyny i imprezy dedykowane sprzedaży produktów lokalnych.

Inkubator będzie miał charakter społeczny, a samo miejsce zostanie przygotowane zgodnie z wszelkimi wymogami dotyczącymi miejsc, w których wytwarzana jest żywność. Wytwarzane w nim pod okiem technologa żywności produkty będzie można sprzedać na całorocznym targowisku czy przez portal internetowy. Zakłada się także powstanie innych miejsc dystrybucji produktów lokalnych tworzonych w inkubatorze. Chodzi o to, aby lokalni przetwórcy z terenu Ziemi Krasnostawskiej produkowali i zarabiali na tym, co daje im ziemia.

Ponadto kompleks w Boniewie ma służyć również turystom. Przewidziano w nim pokoje gościnne, ogólnodostępne wiaty wypoczynkowe, miejsce do grillowania i wędzenia mięs oraz piec chlebowy. To inwestycja, która posłuży nie tylko mieszkańcom, ale także pomoże w turystycznej i kulinarnej promocji Ziemi Krasnostawskiej.

logo PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krasnystaw PLUS.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji operacji pn. „Wprowadzenie na rynek marki lokalnej Krasna Chata”, w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER: poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Kontakt z nami:Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Krasnystaw PLUS"

logo bwul. Matysiaka 7, 22-300 Krasnystaw
tel. +48 (82) 5767049   kom. +48 506371309
e-mail: biuro@lgdkrasnystaw.pl