krasna chata marka lokalna ziemi krasnostawskiej informacje

 

Pani Patrycja Nizioł prowadzi restaurację lokalną Krasna Chata. Na co dzień zajmuje się nie tylko obsługą klientów, ale także dbaniem o menu i bieżącymi dostawami. Wśród przetworów, którymi może pochwalić się Pani Patrycja jest m.in. kiszona sałata.

Restauracja Krasna Chata zlokalizowana jest w Izbicy przy popularnej trasie prowadzącej do Zamościa. Krasna Chata serwuje przede wszystkim dania kuchni lokalnej i tradycyjne potrawy kuchni polskiej. To również galeria sztuki, w której zakupić można produkty lokalne i rękodzieło artystów z obszaru Ziemi Krasnostawskiej. Krasna Chata jest także jedyną w Polsce restauracją spełniającą funkcję Informacji Turystycznej. Pracownicy chętnie dzielą się informacjami na temat uroków i atrakcji Ziemi Krasnostawskiej.

Pani Patrycja Nizioł zarządza restauracją niemal od początku jej istnienia. Doskonale zna nie tylko lokalne przysmaki, ale także każde stanowisko od zaplecza. Pani Patrycja to manager, kelnerka i pomoc kuchenna w jednej osobie. Z gracją porusza się między stolikami, rozmawia z gośćmi, doradza i opowiada o produktach i potrawach dostępnych w restauracji.

Na pasjonatów lokalnej i zdrowej kuchni czekają przysmaki, takie jak zupa czosnkowa oraz flaki wołowe czy rosół domowy. Wśród potraw dostępnych w Krasnej Chacie znajdują się m.in. pierogi z przepisów Kół Gospodyń Wiejskich. Prawdziwą gratką są pierogi z bobem i z mięsem z przepisu KGW Dobryniów nad Wieprzem oraz pierogi z mięsem i warzywami z Płonki z przepisu Koła Gospodyń z Romanowa.

W Krasnej Chacie można zakupić szereg przetworów własnej produkcji. Szczególną popularnością cieszą się keczup z cukinii z przepisu KGW Dobryniów nad Wieprzem, syropy z mięty i pokrzywy z przepisu Tymiankowego Smaku Fajsławic, a także syropy z aronii oraz malin.

Oprócz codziennego zarządzania restauracją, dbaniem o ciągłość dostaw i utrzymywanie dobrych relacji w zespole, Pani Patrycja hobbystycznie zajmuje się robieniem przetworów. Jej popisowym wekiem jest kiszona sałata. Przepis na nią Pani Patrycja dostała od swojej teściowej, która to odziedziczyła go po swojej mamie. Kiszona sałata doskonale sprawdza się nie tylko w zupach, ale także jako dodatek do obiadów czy potraw z grilla. Przygotowanie jest niezwykle proste i nie wymaga szczególnych umiejętności, a sałata gotowa jest już po 2 – 3 dniach.

Aby samodzielnie przygotować kiszoną sałatę w domu będziemy potrzebować sałatę masłową, wodę, sól, koper i chrzan. Wodę należy zagotować i rozpuścić w niej sól. Tak przygotowaną zalewę studzimy, a w tym czasie myjemy sałatę i kroimy ją na ćwiartki. W umytych oraz wyparzonych słoiczkach układamy sałatę, wiórki startego korzenia chrzanu oraz koper, a następnie zalewamy i pasteryzujemy.

Kiszonki mają zbawienny wpływ na działanie naszych jelit, a także zachowanie prawidłowej flory bakteryjnej. Jak wiadomo zdrowe jelita budują odporność, dlatego warto zadbać o nie domowymi sposobami. Kiszona sałata w smaku przypomina szczaw, dlatego też na jej podstawie można przygotować przepyszną zupę. Restauracja Krasna Chata

Wał 42, 22-375 Izbica, tel. 515 095 657, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

logo PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krasnystaw PLUS.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji operacji pn. „Wprowadzenie na rynek marki lokalnej Krasna Chata”, w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER: poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Kontakt z nami:Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Krasnystaw PLUS"

logo bwul. Matysiaka 7, 22-300 Krasnystaw
tel. +48 (82) 5767049   kom. +48 506371309
e-mail: biuro@lgdkrasnystaw.pl