krasna chata marka lokalna ziemi krasnostawskiej informacje

 

Ziemia Krasnostawska to miejsce atrakcyjne nie tylko turystycznie i krajobrazowo, ale także słynące ze swoich walorów przydatnych w hodowli bydła. Dzięki czystości i nieskażeniu pól i łąk możliwe jest otrzymywanie m.in. wysokiej jakości mleka, a co za tym idzie wyśmienitego masła, śmietany oraz serów.

Państwo Dorota i Jerzy Moń zajmują się produkcją doskonałych podpuszczkowych serów z ziołami. Mleko na sery pochodzi od krów rasy czerwonej polskiej hodowanych w gospodarstwie. Rasa ta wyróżnia się nie tylko umaszczeniem, ale także daje smaczniejsze mleko. Rasa polska czerwona wywodzi się od dzikiego bydła krótkorogiego, które popularne jest w Europie Wschodniej, Środkowej oraz w Skandynawii. W okresie międzywojennym rasa polska czerwona stanowiła 25% polskiej populacji bydła. Niewiele osób wie, że krowy rasy polskiej czerwonej objęte są programem odbudowy bioróżnorodności Arka Smaku.

W gospodarstwie Państwa Moń produkowane są m.in. takie sery, jak popiołek z Krupego wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, sery z czarnuszką, czosnkiem niedźwiedzim, żurawiną, papryką i szczypiorkiem oraz kozieradką czy pokrzywą, który uhonorowany został certyfikatem marki lokalnej Krasna Chata. Wszystkie sery powstają w małej przydomowej serowarni z wykorzystaniem lokalnych ziół i dodatków. Pani Dorota lubi eksperymentować z dodatkami do serów, stąd można spodziewać się rozszerzenia smakowego asortymentu.

Sery podpuszczkowe uzyskuje się z mleka i podpuszczki, a następnie poddaje dojrzewaniu. Sery pochodzące z gospodarstwa Państwa Moń wyróżniają się bogactwem dodatków, delikatnym, mlecznym smakiem oraz ciekawą konsystencją. Pani Dorota nie ukrywa, że jest samoukiem i pasjonatką. Jej przygoda z serowarstwem rozpoczęła się w dniu, w którym dostała podpuszczkę. Gromadząc literaturę dotyczącą serowarstwa Pani Dorota wraz z mężem stworzyli małą domową serowarnię i rozpoczęli przerabianie mleka, którego im nie brakowało.

Najlepszy ser podpuszczkowy wychodzi z mleka niepasteryzowanego i dokładnie z takiego mleka swoje sery robi Pani Dorota. Mleko na ser powinno zostać podgrzane do temperatury 38 stopni. Warto pamiętać o dokładnym mieszaniu co zapobiegnie przywieraniu mleka do dna oraz sprawi, że w całym garnku temperatura mleka będzie jednakowa.

Gotowy, odciśnięty i uformowany ser koniecznie zanurzyć trzeba w solance. Do jej przygotowania potrzebna będzie sól kamienna i przegotowana woda. Małe sery powinny moczyć się około 2 godziny, aby nabrały odpowiednio słonego smaku. Warto jednak pamiętać, że czas moczenia sera uzależniony jest od tego, jak słony ser lubimy. Po wyjęciu sera z solanki należy odstawić go na 4 do 5 godzin na kratce, co pozwoli na odcieknięcie nadmiaru zgromadzonej wody.

Serem, który otrzymał certyfikat marki lokalnej Krasna Chata jest ser podpuszczkowy z pokrzywą. Pokrzywa obok czosnku niedźwiedziego jest popularnym ziołem dostępnym na terenie Ziemi Krasnostawskiej. Ser z dodatkiem pokrzywy ma wyrazisty i niepowtarzalny smak.

logo PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krasnystaw PLUS.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji operacji pn. „Wprowadzenie na rynek marki lokalnej Krasna Chata”, w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER: poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Kontakt z nami:Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Krasnystaw PLUS"

logo bwul. Matysiaka 7, 22-300 Krasnystaw
tel. +48 (82) 5767049   kom. +48 506371309
e-mail: biuro@lgdkrasnystaw.pl