Drukuj

krasna chata marka lokalna ziemi krasnostawskiej informacje

 

Pani Feliksa Gorzkowska to nie tylko radna w miejscowości Fajsławice, ale także pracownik Wydziału Kultury w Gminnej Bibliotece Publicznej i przede wszystkim pasjonatka ziół.

W swoim otoczeniu Pani Fela znana jest jako kobieta aktywna. Udziela się społecznie, dba o rozwój Fajsławic i organizuje szereg wyjazdów kobiet na kiermasze, konkursy, targi oraz jarmarki. Ponadto jest również opiekunką zespołu śpiewaczego „Siedliszczanki”.

Pani Feliksa znana jest także z dbania o profilaktykę zdrowotną w gminie. Zarządza doświadczalnymi poletkami ziołowymi w Boniewie, które spełniają również funkcję edukacyjną. Na 40 poletkach znajduje się około 50 różnych rodzajów ziół.

Wśród najbardziej popularnych odmian ziół znajdują się m.in. tymianek, melisa, cząber, szałwia, dziurawiec, lubczyk, arcydzięgiel czy mniszek lekarski. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice pod kierownictwem Pani Feli uruchomiło Centrum Edukacji Zielarskiej – Tymiankowy Smak Fajsławic. Jego celem jest przede wszystkim szeroko rozumiana edukacja. W Centrum Edukacji Zielarskiej organizowane są zajęcia nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dorosłych.

W Centrum Edukacji Zielarskiej organizowane są również warsztaty tematyczne, takie jak zioła w przetworach domowych i nalewkach, zioła w kulinariach, potrawy z dodatkiem ziół, zioła w kosmetyce – zastosowanie praktyczne.

Pani Fela to również propagatorka dobroczynnych właściwości pokrzywy. To właśnie z tego często niedocenianego i pospolitego zioła sporządza ona nie tylko wyborne syropy do picia, ale także kosmetyki. Jednym z nich jest wcierka na porost włosów. Jak zapewnia Pani Fele wcierka działa cuda, wzmacnia osłabione włosy, a także w naturalny sposób wspomaga porost nowych.

Napar z pokrzywy ma zbawienne działanie na układ kostny oraz krwiotwórczy, a także zawiera wysoką dawkę witaminy C. Pokrzywa jest szeroko dostępna, dlatego warto wykorzystać jej zdrowotne właściwości i samodzielnie przygotować m.in. płukankę na porost włosów. Do płukanki niezbędna będzie ususzona wcześniej pokrzywa – najlepiej jej młode liście i łodygi. Istotne jest to, aby pokrzywę zebrać przed kwitnieniem. Zioło suszy się w przewiewnym i zaciemnionym miejscu w temperaturze 35 stopni Celsjusza.

Napar z pokrzywy na porost włosów powstaje z garści suszonej pokrzywy zalanej litrem wrzątku oraz parzonej przez kwadrans pod przykryciem. Pokrzywa dosyć szybko kiśnie, dlatego jeżeli zamierzamy przygotować większą ilość płukanki, to warto po zaparzeniu odcedzić płyn od liści.

Pani Fela radzi, aby płukankę z pokrzywy stosować regularnie, ponieważ tylko wtedy przyniesie ona zadowalające efekty. Umyte i dokładnie wypłukane włosy polewamy wystudzonym naparem z pokrzywy. Delikatnie wcieramy napar w skórę głowy i zawijamy je ręcznikiem na około 10 minut. W tym czasie mikroelementy zawarte w pokrzywie przenikną do cebulek włosów i znacznie je wzmocnią. Pomimo szeregu wspaniałych właściwości ze stosowaniem naparu z pokrzywy powinny uważać blondynki, ponieważ zielone zabarwienie płynu może osadzić się na włosach.

logo PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krasnystaw PLUS.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji operacji pn. „Wprowadzenie na rynek marki lokalnej Krasna Chata”, w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER: poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.