krasna chata marka lokalna ziemi krasnostawskiej informacje

 

Ziemia Krasnostawska posiada bardzo korzystne warunki do rozwoju różnorodnej produkcji rolniczej. Wpływ na to mają żyzne gleby i warunki klimatyczne. Te czynniki stanowią doskonałą podstawę do rozwoju rolnictwa na terenie powiatu krasnostawskiego.

Zwyczajowo do owoców miękkich zalicza się wiśnie oraz owoce jagodowe: truskawki, maliny i porzeczki (czerwone i czarne), agrest, aronie oraz borówkę wysoką.

Polska jest ważnym producentem owoców miękkich. Zbiera się tu najwięcej malin, porzeczek i borówki wysokiej w Unii Europejskiej. Polska jest także znaczącym producentem truskawek, agrestu, aronii i największym w Unii wiśni.

W produkcji niektórych z gatunków owoców, jak np. wiśni, porzeczek czarnych i czerwonych, aronii, agrestu oraz truskawek i malin bardzo duży udział ma ich przetwórstwo. Duży udział przetwórstwa w zagospodarowaniu, np. wiśni i porzeczek czarnych czy aronii wynika z bardzo dużej przydatności tych owoców do przetwórstwa.

Polska zajmuje drugie miejsce w Europie i ósme na świecie w produkcji truskawek. W 2018 roku w kraju wyprodukowano ok. 196 tys. ton tych owoców. To o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Na eksport wysyłana jest co druga truskawka.

Mimo wysokich cen rynkowych owoce miękkie cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Przeciętne roczne spożycie owoców jagodowych według danych IERiGŻ w polskich gospodarstwach domowych w 2016 r. wyniosło około 5,16 kg na osobę i nadal utrzymuje się na stabilnym. Ceny w przypadku truskawek właśnie obniżyły się relatywnie najmniej w stosunku do pozostałych owoców. Powodem tego było duże zapotrzebowanie na rynkach zagranicznych. Truskawki, tak jak większość owoców miękkich, kierowane są głównie do przetwórstwa, dlatego to właśnie przetwórstwo w dużym stopniu kształtuje cenę ostateczną.

Biorąc pod uwagę przetwory z owoców miękkich, w nowy sezon wchodzimy bez istotnych zapasów - poza przetworami z czarnej porzeczki.

Powiat krasnostawski w znacznym stopniu buduje swój potencjał gospodarczy opierając się na rolnictwie, w tym na uprawach owoców miękkich nie tylko na dużą skalę, ale też i użytek własny lub na sprzedaż w postaci przetworów w ramach RHD.

Owocami, które są najbardziej wartościowe do przygotowywania przetworów o stałej konsystencji (dżemy, marmolady, galaretki) są te, które mają dużo pektyn oraz podwyższonej zawartości kwasów, np. czerwone i czarne porzeczki. Właściwości żelujące pektyn ograniczają konieczność korzystania z cukrów żelujących lub innych dodatków utwardzających.

Na dżemy lub marmolady doskonale nadają się np. truskawki, jeżyny, agrest, maliny czy wiśnie. Trzeba je jednak niekiedy dodatkowo zakwasić sokiem z cytryny, sokiem jabłkowym lub dodatkiem kwaśnych owoców bądź poprawić ich konsystencję za pomocą cukru żelującego. Na przetwory o mniej stałej konsystencji (np. powidła), najlepiej nadają się owoce miękkie i mięsiste o dużej zawartości cukru jak np. śliwki węgierki czy dojrzałe morele.

Soki, kompoty i syropy najlepiej smakują, gdy wykorzystamy owoce soczyste i miękkie jak np. maliny, truskawki, czarne porzeczki, wiśnie.

Tradycyjne, regionalne i ekologiczne dżemy produkowane jak za dawnych lat, bez konserwantów i z samych owoców. Z takich właśnie przetwory słynie Ziemia Krasnostawska.

logo PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krasnystaw PLUS.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji operacji pn. „Wprowadzenie na rynek marki lokalnej Krasna Chata”, w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER: poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Kontakt z nami:Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Krasnystaw PLUS"

logo bwul. Matysiaka 7, 22-300 Krasnystaw
tel. +48 (82) 5767049   kom. +48 506371309
e-mail: biuro@lgdkrasnystaw.pl