krasna chata marka lokalna ziemi krasnostawskiej informacje

 

Pan Waldemar Bednarczyk razem synem prowadzą ekologiczne gospodarstwo agroturystyczne w Siennicy Nadolnej w powiecie krasnostawskim. W gospodarstwie znajduje się 13 miejsc noclegowych w pokojach z aneksami kuchennymi i łazienkami. Prowadzenie agroturystyki to jednak nie jedyna pasja Pana Waldemara.

W Siennicy Nadolnej Pan Waldemar zajmuje się również ekologiczną uprawą warzyw. Na oddalonym kilka kilometrów od domu polu znajduje się uprawiana przez niego plantacja ekologicznego czosnku. Wśród produktów, które uzyskały certyfikat marki Krasna Chata znalazły się m.in. chipsy z warzyw aromatyzowane ziołami i czosnkiem, a także wyciąg z czosnku.

Jak mówi Pan Waldemar pasją do uprawy warzyw zaraził go syn, który wybierając wykształcenie postawił na rolnictwo i w taki sposób kształtował swoją edukację, aby rozpocząć ekologiczną uprawę warzyw. W prowadzonym przez siebie gospodarstwie Pan Waldemar nie stosuje sztucznych środków ochrony roślin. Wykorzystuje za to wyciąg z czosnku, który ma silne właściwości biobójcze. Nie od dzisiaj wiadomo, że uznaje się go za naturalny antybiotyk.

Czosnek nie tylko hamuje rozwój bakterii, ale także zwalcza infekcje i obniża ciśnienie krwi. Ząbki czosnku bogate są w związki flawonoidowe, aminokwasy, saponiny, cukry, związki śluzowe oraz witaminy z grupy B. Nie brakuje im również soli mineralnych, takich jak potas, wapń czy magnez. Niewiele osób wie, że najcenniejsze w czosnku są olejki eteryczne bogate w siarczki oraz allicynę. Czosnek pomaga zwalczać infekcje, chroni przed zawałem i udarem, a także wspomaga trawienie i niszczy pasożyty jelit.

W ekologicznych uprawach Pana Waldemara wyciąg z czosnku ceniony jest głównie za właściwości antyseptyczne i hamujące rozwój bakterii. Związki zawarte w czosnku z powodzeniem niszczą bakterie gronkowca złocistego, paciorkowca i pałeczki okrężnicy. W gospodarstwie Pana Waldemara króluje czosnek ozimy odmiany Harnaś. Sadzi się go zazwyczaj w październiku i wyróżnia się on charakterystycznym fioletowym kolorem łupiny. Harnaś to odmiana wybijająca pęd kwiatostanowy, który widoczny jest w przekroju czosnku pomiędzy ząbkami.

Czosnek odmiany Harnaś wyróżnia się bogactwem składników czynnych. W 100 gramach suchej masy znajduje się aż 0,5 grama olejków, 1,65 grama alliny aktywnej i 1,55 grama allicyny. Uwagi na swój intensywny i mocny smak Harnaś polecany jest na świeży rynek, a także do przemysłu przetwórczego. Dodatkowo z uwagi na zawartość składników czynnych doskonale sprawdza się również w przemyśle farmaceutycznym.

Pan Waldemar Bednarczyk z wyhodowanych przez siebie warzyw robi domowe pyszne i aromatyzowane czosnkiem oraz ziołami chipsy. Wśród nich można znaleźć nie tylko te z ziemniaka, ale także marchwi i buraka ćwikłowego. Chipsy to jednak nie wszystko. Pan Waldemar przetwarza warzywa na wiele różnych sposobów, a jednym z nich jest tłoczenie soków. Certyfikat marki Krasna Chata oprócz chipsów otrzymały m.in. sok z marchwi i buraka ćwikłowego.

logo PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krasnystaw PLUS.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji operacji pn. „Wprowadzenie na rynek marki lokalnej Krasna Chata”, w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER: poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Kontakt z nami:Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Krasnystaw PLUS"

logo bwul. Matysiaka 7, 22-300 Krasnystaw
tel. +48 (82) 5767049   kom. +48 506371309
e-mail: biuro@lgdkrasnystaw.pl