Drukuj

krasna chata marka lokalna ziemi krasnostawskiej informacje

 

Weronika i Piotr Kowalscy to małżeństwo, które połączyła przede wszystkim pasja do tańca. Para poznała się na studiach i razem tańczyła w zespole „Jawor”. Oprócz tańca Państwo Kowalscy hobbystycznie warzą domowe piwo.

Państwo Kowalscy z warzenia domowego piwa zrobili nie tylko swoje hobby, ale także sposób na spędzanie razem czasu. W warkach czynnie uczestniczy również tata Pani Weroniki, który wspiera ich swoją wiedzą i doświadczeniem.

Produkty potrzebne do uwarzenia domowego piwa, takie jak słód czy chmiel Państwo Kowalscy pozyskują od zaprzyjaźnionych producentów lokalnych. Dzięki temu mają pewność, że wytworzone przez nich piwo powstało ze składników najwyższej jakości, wolnych od konserwantów i zanieczyszczeń.

Warzenie piwa domowym sposobem nie jest tak trudne, jakby się wydawało. Niezbędny jest kocioł zacierno – warzelny o pojemności minimum 30 litrów, fermentatory i termometr oraz wężyk do przelewania, filtrator, cukromierz, a także łyżka do mieszania zacieru i kapslownica. Należy pamiętać, że czas warzenia uzależniony jest stylu piwa, jakie chcemy uzyskać.

Najlepsze piwo powstaje ze słodu rozdrobnionego, czyli śrutowanego, chmielu goryczkowego lub aromatycznego w zależności od upodobań, drożdży piwowarskich, które pomagają w rozkładzie cukrów na alkohol i dwutlenek węgla oraz ekstraktu słodowego w postaci gęstego syropu.

Aby piwo wyszło odpowiednie należy zadbać o kolejność dodawanych składników. Najpierw słód, następnie chmiel, a na końcu drożdże. Istotny jest także czas oraz zachowanie proporcji. Warzenie piwa opiera się głównie na gotowaniu zacieru, odsączaniu brzeczki, ochładzaniu, fermentowaniu i czekaniu, co często samo w sobie jest najtrudniejsze.

Niewiele osób wie, że sam proces warzenia trwa około pół dnia. Najdłuższe jest fermentowanie oraz nagazowanie w butelkach, co zajmuje od 4 do 6 tygodni. Warto pamiętać, że piwo warzone domowymi sposobami jest bardziej wrażliwe i w większym stopniu narażone na dostanie się zanieczyszczeń. Nawet niewielka ilość zanieczyszczeń może dogłębnie zepsuć smak piwa, dlatego zarówno butelki, jak i kapsle muszą być sterylnie czyste.

Gotowe i zakapslowane piwo powinno leżakować od 3 do 4 tygodni w chłodnym i zaciemnionym miejscu. Zachodzi wówczas proces refermentacji, który pozwala na odpowiednie nagazowanie oraz sklarowanie piwa. Domowe piwo wyróżnia się większą i bardziej gęstą pianą, a także delikatnie mniejszą klarownością w przypadku niektórych rodzajów.

Jak mówią Państwo Kowalscy, warzenie piwa domowym sposobem to wspaniała zabawa, która pozwala na zacieśnianie więzi rodzinnych i poszukiwanie „swojego” smaku. Warzenie piwa to nie tylko sztuka, ale także zajęcie dla prawdziwych pasjonatów, którym nie brak cierpliwości. Domowe warzenie piwa i szukanie smaku idealnego bywa żmudne, dlatego niezbędna jest wytrwałość. Jak zapewniają Państwo Kowalscy konsekwencja w działaniu oraz systematyczność przyniosą oczekiwany efekt, bo nic tak nie motywuje do dalszej pracy, jak udana i smaczna warka.

logo PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krasnystaw PLUS.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji operacji pn. „Wprowadzenie na rynek marki lokalnej Krasna Chata”, w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER: poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.