krasna chata marka lokalna ziemi krasnostawskiej informacje

 

„Własne Kąty” to spółdzielnia socjalna prowadzona przez Pana Wiesława Podgórskiego i działająca w Krasnymstawie. Spółdzielnia zatrudnia osoby niepełnosprawne, które z uwagi na niepełnosprawność umysłową w stopniu umiarkowanym oraz znacznym sami borykają się z wykluczeniem. We „Własnych Kątach” można zjeść domowe obiady, a specjalnością lokalu są pierogi, w tym pierogi z regionalnym nadzieniem inspirowanym Krasnymstawem.

„Własne Kąty” to miejsce, w którym nie tylko powstają domowe pierogi w wielu, często wyszukanych smakach, ale także prężnie działał system dożywiania osób zależnych. Projekt opierał się na tym, że podopieczni stowarzyszenia codziennie przygotowywali obiady, a następnie dostarczali je bezpłatnie seniorom mieszkającym w Krasnymstawie, którzy z różnych względów nie mogli przygotowywać posiłków samodzielnie.

Wśród pierogów oferowanych przez spółdzielnię „Własne Kąty” znajdują się m.in. tradycyjne ruskie i z serem wędzonym, pierogi z mięsem, pierogi gyros, a także uhonorowane certyfikatem marki lokalnej Krasna Chata pierogi krasnostawskie i pierogi hetmańskie.

Ziemia Krasnostawska znana jest nie tylko z upraw chmielu, ale także hodowli karpi. To szlachetne ryby o bardzo smacznym mięsie. Ponadto dwa złote karpie znajdują się w herbie Krasnegostawu. To właśnie one znalazły się w nadzieniu pierogów krasnostawskich. Oprócz delikatnego ciasta pierogi krasnostawskie wyróżniają się niezwykle smacznym nadzieniem z karpia, ziół i przypraw. To specjał przygotowywany na zamówienie, który gości na stołach podczas imprez, konferencji czy spotkań biznesowych.

Pierogi hetmańskie to kompozycja smaków dla prawdziwych koneserów. Nadzienie składa się z palonej kaszy gryczanej, pokrzywy i czosnku niedźwiedziego, z których słynie Ziemia Krasnostawska oraz żółtego sera. Sekretem smaku pierogów lepionych we „Własnych Kątach” jest pasja i miłość od lokalnych produktów. Ciasto powstaje z miłością. Ugniatane jest ręcznie, a pierogi powstają bez ingerencji maszyn. Panie pracujące we „Własnych Kątach” lepią je z precyzją godną pozazdroszczenia.

Każdego roku w Krasnymstawie organizowana jest impreza pt. Tradycyjna Majówka z karpiem. Podczas tegorocznej edycji hitem wydarzenia okazały się właśnie pierogi z karpiem serwowane przez Spółdzielnię Socjalną „Własne Kąty”.

Aby samemu w domowym zaciszu przygotować pierogi z karpiem niezbędne będą:

  • 1kg tuszy z karpia
  • włoszczyzna na bulion
  • 3 listki laurowe, 3 ziarna ziela angielskiego, 6 ziaren czarnego pieprzu, 2 goździki
  • sól, biały pieprz
  • 80g białej części pora
  • 3 cebule
  • 40g suszonych kapeluszy grzybów
  • natka pietruszki
  • 1 płaska łyżeczka suszonego tymianku
  • masło klarowane do smażenia

Warzywa należy umyć i odłożyć do dużego garnka na bulion. Dokładamy suszone grzyby, przyprawy oraz natkę pietruszki. Całość należy zalać 2,5 – 3 litrami zimnej wody, a następnie gotować na wolnym ogniu pod przykryciem przez około 45 minut.

Po upływie trzech kwadransów umytego i pociętego na dzwonka karpia dodajemy do bulionu i gotujemy przez kolejne 15 – 30 minut. Gdy mięso będzie miękkie garnek należy zdjąć z palnika, a karpia wystudzić w bulionie. Z warzyw z bulionu oraz mięsa karpia sporządzamy nadzienie, które zamykamy w elastycznym cieście na pierogi.

logo PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krasnystaw PLUS.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji operacji pn. „Wprowadzenie na rynek marki lokalnej Krasna Chata”, w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER: poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Kontakt z nami:Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Krasnystaw PLUS"

logo bwul. Matysiaka 7, 22-300 Krasnystaw
tel. +48 (82) 5767049   kom. +48 506371309
e-mail: biuro@lgdkrasnystaw.pl