krasna chata marka lokalna ziemi krasnostawskiej informacje

 

Gmina Fajsławice to lubelskie zagłębie ziołowe. Fajsławice znane są ze swoich upraw tymianku, majeranku i cząbru. Szczególną popularnością cieszy się także zioło z pozoru pospolite i niedoceniane, czyli pokrzywa. W Fajsławicach pokrzywę się suszy, kisi, a także przerabia na słodki syrop dodawany do wody.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice pod przewodnictwem Pani Feliksy Gorzkowskiej słynie m.in. z syropu z pokrzywy. Świeżą pokrzywę zbiera się, parzy, odcedza, później gotuje z cukrem, kwaskiem cytrynowym i cytryną. Gotowy syrop przelewa się do butelek, a następnie pasteryzuje. Można go dodawać nie tylko do wody, ale także herbaty.

Pokrzywa, z której powstaje syrop zawiera wiele składników mineralnych, witamin oraz substancji bioaktywnych. Syrop z pokrzywy to skoncentrowane źródło wyciągu substancji odżywczych wydobytych z rośliny. Korzystnie wpływa na poprawę jakości włosów, wzmacnia ich strukturę wewnętrzną, zapobiega ich wypadaniu obecnych i stymuluje porost nowych. Dzięki dużej zawartości związków przeciwutleniających w postaci witaminy C, chlorofilu oraz flawonoidów wydłuża czas życia poszczególnych komórek, dzięki czemu zachowujemy młodość ciała. Ponadto wygładza skórę i poprawia jej jakość. Syrop z pokrzywy wspomaga leczenie z anemii, niedoboru żelaza lub kwasu foliowego, gdyż zawiera żelazo budujące czerwone krwinki oraz chlorofil, który stymuluje tworzenie się nowych erytrocytów. Dostarcza również kwasu foliowego, którego niedobór powoduje występowanie anemii. Syrop z pokrzywy jest także antidotum na przeziębienie. Wzmacnia organizm w okresie choroby, za co odpowiedzialna jest witamina C.

Majowa pokrzywa ceniona jest za delikatność, a także za wielką zawartość witamin. Pokrzywę możemy jednak zbierać nie tylko w maju, ale przez cały sezon wegetacyjny. Z czasem staje się coraz bardziej twarda i “łykowata”, co nie przeszkadza, gdyż jest bogatszym źródłem krzemu. Kiszoną pokrzywę wykorzystuje się na przykład do przygotowania zup. Z powodzeniem zastępuje ona popularny w zupie szczaw.

Przy Stowarzyszeniu funkcjonuje także Centrum Edukacji Zielarskiej „Tymiankowy smak Fajsławic”. Do Centrum Edukacji Zielarskiej należy około 40 poletek doświadczalnych obsadzonych ponad 50 gatunkami ziół oraz kwiatów. Centrum Edukacji Zielarskiej propaguje bogactwo ziół, z których słyną Fajsławice. Ponadto organizuje warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także wizyty studyjne.

Pokrzywa to bogactwo witamin, które warto zaprosić na talerz. Doskonale sprawdzi się ona, np. w jajecznicy czy omlecie. Wystarczy łyżka stołowa posikanej i sparzonej pokrzywy. Pokrzywa często serwowana jest również w formie sałatki z ziemniakami.

Pokrzywa jest ziołem bardzo wdzięcznym i łatwym w uprawie. Nie wymaga szczególnej troski. Aby jednak w pełni korzystać z jej zdrowotnych właściwości warto wybierać tę, która rośnie w oddaleniu od rowów i dróg z natężonym ruchem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że jest ona wolna od zanieczyszczeń i metali ciężkich obecnych w spalinach samochodowych.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice
Fajsławice 106, 21-060 Fajsławice, tel. 733 873 771

logo PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krasnystaw PLUS.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji operacji pn. „Wprowadzenie na rynek marki lokalnej Krasna Chata”, w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER: poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Kontakt z nami:Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Krasnystaw PLUS"

logo bwul. Matysiaka 7, 22-300 Krasnystaw
tel. +48 (82) 5767049   kom. +48 506371309
e-mail: biuro@lgdkrasnystaw.pl